Co słychać w szkolnej bibliotece?
Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do wypożyczania książek
w naszej szkolnej bibliotece.
Biblioteka przeszła „małe przemeblowanie”, a także pojawiły się w niej nowe, ciekawe i piękne książki.
KOLEJNE NOWOŚCI W SZKOLNEJ BIBLIOTECE Nasza szkoła, dzięki wsparciu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, zakupiła do szkolnej biblioteki prawie 500 książek za 11500 zł. Zakupy objęły zarówno oddziały przedszkolne, jak i klasy 1-3 oraz starszych uczniów klas 4-8. Kupując książki do biblioteki, brano pod uwagę preferencje czytelnicze uczniów, nauczycieli, rodziców oraz doświadczenia zakupowe zaprzyjaźnionych bibliotek.
W naszej bibliotece znalazły się pozycje obejmujące ogromny zakres zainteresowań i potrzeb.
Wśród nowości są poszukiwane przez uczniów pozycje związane z grą Minecraft, seria Wojownicy (również w formie mangi), mnóstwo bardzo modnych obecnie pozycji detektywistycznych (np. „Detektywi z podstawówki”, seria „Detektywi z tajemniczej 5”, seria „Szkoła szpiegów”, seria „Tajemnice domu handlowego Sinclaris”, seria „Szpiedzy”, seria „Roryk nieśmiały detektyw”, seria „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”, klasyka w wydaniu dla dzieci o Sherlocku Holmsie, Enoli Holmes i wiele innych). Zakupiliśmy wiele komiksów dla młodszych i starszych, kilka komiksów paragrafowanych oraz naukomiksów, które przybliżają tematy naukowe w ciekawy sposób. Nie zabrakło lżejszej literatury dla początkujących czytelników typu: „Dziennik Cwaniaczka”, „Tomasz Niefart” czy przygody Kaczora Donalda. Dodatkowo zakupiliśmy kontynuację lubianych przez dzieci lektur o Skarpetkach, Cukierku oraz Detektywie Pozytywce.
Pojawiło się wiele pozycji podróżniczych (Ciekawscy, mazurscy w podróży), atlasów i encyklopedii.
W bibliotece nie zabrakło dużej ilości książeczek z serii „Czytam sobie”. Wiele z nich opowiada prostym językiem o postaciach historycznych, ważnych wydarzeniach, czy wyjaśnia różne naukowe problemy.
Mamy też wiele pozycji historycznych, które w przystępny sposób przybliżają dzieciom i młodzieży ważne wydarzenia i postaci.
Nie sposób wymienić wszystkich ciekawych książek, które są w naszej bibliotece. Najważniejsze, alby przyjść i znaleźć coś dla siebie.
5PASOWANIE NA CZYTELNIKA 2024/25 214 października uczniowie klasy 1 A i 1 B stali się pełnoprawnymi „klientami” szkolnej biblioteki. Ich pasowanie poprzedzone było zajęciami dotyczącymi etapów powstawania książki. Uczniowie dowiedzieli się, jaką drogę przebywa pomysł, który pojawia się w głowie autora, aby na końcu stać na półce w księgarni czy bibliotece. Najmłodsi czytelnicy naszej szkoły złożyli uroczyste ślubowanie, w którym zobowiązali się do dbania o książkę i terminowego jej oddawania. Na pamiątkę spotkania każdy otrzymał wybraną przez siebie zakładkę i słodki upominek.
........................................................................................................................................................................................
ZAPROPONUJ CIEKAWĄ KSIĄŻKĘ W pierwszym tygodniu czerwca czekamy na Wasze propozycje, które można zgłaszać za pomocą formularza elektronicznego /klasy 4-8/ lub poprzez wpis w formularzu w zeszycie do kontaktów /klasy 0-3/
NOWOŚCI W SZKOLNEJ BIBLIOTECE Serdecznie zapraszamy uczniów do Szkolnej Biblioteki. Pojawiły się nowości.
- Lubisz rozwiązywać zagadki? Marzysz o pracy detektywa? Podziwiasz Sherlocka Holmes`a? Przyjdź do biblioteki. Tam znajdziesz książki o młodych bohaterach, którzy wzięli sprawy w swoje ręce i sami postanowili rozwiązać tajemnice dziejące się wokół nich.
- Szczególnie zachęcamy do lektury książek przenoszących nas do wielkich miast europejskich (Rzym, Paryż, Londyn, Wenecja) oraz za ocean (Nowy Jork). Dodatkowo nowe lektury przypomną nam o tym, jak mamy zachowywać się w określonych sytuacjach, czyli wszystko o „dobrym tonie”.
PASOWANIE NA CZYTELNIKA W KLASACH 1A i 1B Uczniowie klas 1 A i 1 B uroczyście zostali pasowani na czytelników szkolnej biblioteki. Pasowanie zostało poprzedzone lekcją otwartą przeprowadzoną przez panią Małgorzatę Białucką, podczas której pierwszoklasiści mieli okazję zapoznać się z procesem powstawania książki, dowiedzieć się o różnych formach jej istnienia (np. e-book czy audiobook) oraz różnych narzędziach umożliwiających jej czytanie czy odtwarzanie.Po części edukacyjnej nastąpiło przyrzeczenie uczniów klas pierwszych, w którym zobowiązali się dbać o książki i szanować je. Uroczystego pasowania na nowego czytelnika dokonała pani dyrektor Małgorzata Gancarczyk, przy okazji wręczając każdemu uczniowi książkę Justyny Bednarek pt. „Wnuczka antykwariusza” pozyskaną z Narodowego Programu Czytelnictwa. Do książki dołączona została broszura informacyjna dla rodziców „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem”, która podkreśla wpływ czytania na rozwój dzieci i tworzenie się relacji wewnątrz rodziny.
PRZERWA NA CZYTANIE Przeprowadzona w naszej szkole Przerwa na czytanie przyciągnęła wielu miłośników książek. To akcja organizowana w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” oraz Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Do akcji czytania włączyła się cała obecna w szkole społeczność: oprócz uczniów, grona pedagogicznego również pracownicy obsługi szkoły. Łącznie 237 osób. Dla młodszych uczniów klas 0-3 zorganizowana została „Strefa czytania”. W niej mieli okazję posłuchać wspaniałej interpretacji książki Kingi Grabowskiej-Bednarz „Pan Paluszek”. Nauczyciele, pracownicy szkoły i sami uczniowie w pięknej jesiennej atmosferze czytali wiersze prezentujące ciekawe przygody Pana Paluszka. Po lekturze mogli pochwalić się swoim uważnym słuchaniem lektury. Najmłodsi uczniowie zachęceni zostali również do wykonania prac obrazujących przygody bohatera książki. Prace nadal są dostarczane do biblioteki. Wśród nich wyłoniony zostanie zwycięzca – autor najciekawszej pracy. Z kolei starsi uczniowie przez chwilę mogli posłuchać fragmentu książki Carlosa Ruiz Zafona pt. „Cień wiatru” w interpretacji pani dyrektor Małgorzaty Gancarczyk. Następnie zostali zaproszeni do samodzielnej cichej lektury przyniesionych przez siebie książek. Akcja Przerwa na czytanie spodobała się uczniom. Od razu pobiegli do biblioteki szkolnej wypożyczyć nowe książki. Dodatkowo już pytają o kolejną Przerwę na czytanie.
KODOWANIE W SZKOLNEJ BIBLIOTECE W związku z trwającym od 07.10.23r. do 22.10.23r. Europejskim Tygodniem Kodowania, uczniowie klasy 2A, wykonali zadania przybliżające im postaci z dziecięcych książek. Jak widać na zdjęciach „wygrały” księżniczki:)
- brak danych